Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnego ciepła i obdarowywania się prezentami. Jednak wśród tych wszystkich starannie zapakowanych paczek, kryją się czasem podarunki, które – mówiąc delikatnie – nie trafiają w gust obdarowywanych. Z roku na rok, listy niechcianych prezentów świątecznych są niemalże takie same. Oto pięć „klasyków”, które najczęściej sprawiają, że uśmiech na twarzy odbiorcy staje się nieco wymuszony.
1. Swetry z bożonarodzeniowym motywem
Kultowy, ale nierzadko niechciany – sweter z reniferem lub świętym Mikołajem od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach prezentowych wpadek. Choć może wydawać się zabawny i na czasie, w praktyce często okazuje się, że sweter ten wędruje w głąb szafy, aby nie ujrzeć światła dziennego do następnego „ugly Christmas sweater party”. Co więcej, swetry te są zazwyczaj synonimem świątecznego kiczu i rzadko pasują do reszty garderoby.
2. Niepraktyczne gadżety
Niepraktyczne gadżety to kolejna kategoria prezentów, które chociaż mogą wydawać się innowacyjne i zabawne w pierwszej chwili, to zazwyczaj kończą swoje życie jako kurzozbieracze. Mowa tu o wszystkich tych przedmiotach, jak np. elektroniczne otwieracze do wina, wielofunkcyjne narzędzia kuchenne, których nigdy nie używamy, czy masażery do stóp, które zajmują więcej miejsca niż przynoszą korzyści. Zamiast inwestować w kolejny gadżet, warto postawić na coś, co faktycznie może przydać się na co dzień.
3. Kosmetyki i perfumy o niepasujących zapachach
Kosmetyki i perfumy są popularnym wyborem na prezent, ale nie zawsze są strzałem w dziesiątkę. Ryzyko niepowodzenia jest tutaj dużo większe niż mogłoby się wydawać. Zapachy są niezwykle osobiste, a co za tym idzie – wybór niewłaściwej kompozycji może sprawić, że kosmetyk zamiast cieszyć, stanie się niechcianym dodatkiem do kolekcji. Aby uniknąć wpadki, lepiej zorientować się, które aromaty są ulubione u obdarowywanej osoby, lub wybrać bon podarunkowy do perfumerii.
4. Dekoracje i ozdoby domowe
Dekoracje świąteczne czy ozdoby domowe często są wybierane jako uniwersalny prezent. Niestety, nie zawsze odzwierciedlają gust osoby, która je otrzymuje. O ile świąteczne dekoracje są używane sezonowo i mogą być przyjęte z większą dozą tolerancji, o tyle pozostałe ozdoby domowe muszą wpasować się w estetykę i charakter wnętrza, co jest nie lada wyzwaniem. Chyba że znamy bardzo dobrze preferencje osoby obdarowywanej, lepiej unikać tego rodzaju prezentów.
5. Urządzenia do ćwiczeń i produkty „zdrowotne”
I wreszcie, prezent w postaci urządzenia do ćwiczeń lub produktów „zdrowotnych” może być delikatnym terenem. Chociaż z pozoru może wydawać się to dobrym pomysłem, zwłaszcza na początku nowego roku, kiedy wielu z nas stawia sobie cele dotyczące zdrowia i fitnessu, taki podarunek może zostać źle zinterpretowany jako nietaktowna sugestia, że obdarowana osoba powinna zacząć się odchudzać lub zmienić swoje nawyki.
Podsumowanie
Wybierając prezent świąteczny, warto zastanowić się dwa razy, czy to, co uważamy za śmieszne i oryginalne, faktycznie sprawi radość obdarowanej osobie. Lepiej postawić na bezpieczne, ale przemyślane opcje, które będą świadczyć o naszej trosce i znajomości upodobań odbiorcy. Warto pamiętać, że najcenniejszym prezentem jest często czas spędzony razem i wspólnie tworzone wspomnienia, a nie materialne przedmioty.