Jak tworzyć z gliny samoutwardzalnej

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów – różnią się nieco konsystencją, ceną lub kolorem. Najczęściej spotykane są gliny samoutwardzalne w kolorze ceglanym (terakota), białe lub szare, jednak można znaleźć także kolorowe: zielone, niebieskie, żółte a nawet czarne. Z gliną pracuje się od razu po wyjęciu z opakowania – stanowi gotową masę. Gotowy produkt schnie w kontakcie z powietrzem, nie nadaje się do wypalenia w piecu. Utrwalony produkt można dowolnie szlifować, malować farbami i lakierować.

Jak to się zaczęło u mnie

Glinę odkryłam przypadkiem, szukając idealnego materiału do tworzenia miniaturowych, magicznych drzwiczek, które sobie wymarzyłam dla mojego sklepu. Pracuję z nią na co dzień od dwóch lat. Jest to materiał bardzo wdzięczny, łatwo poddający się obróbce i dający wiele możliwości, jednak, jak każda technika plastyczna, wymaga wprawy i wypracowania własnych metod. Najprostsze na początek będą małe, płaskie formy np. zawieszki lub breloczki.

Moje wskazówki i obserwacje na temat pracy z gliną samoutwardzalną

  • jeśli będziemy długo wyrabiać i ugniatać glinę dostaną się do niej pęcherzyki powietrza, co będzie później widoczne w pracy.
  • możemy łączyć ze sobą różne elementy gliny za pomocą kleju do ceramiki ( np. Magic)
  • jeśli podczas tworzenia masa wyda nam się zbyt sucha, bądź zaczną powstawać spękania można dodac do niej trochę wody lub wodą wygładzać szczeliny
  • czas schnięcia gliny samoutwardzalnej zależy od formatu pracy, drzwiczki,które ja wykonuję schną około dwóch dni. Małe, płaskie formy powinny wyschnąć po około 24 godzinach
  • podczas procesu schnięcia dobrze jest sprawdzać czy praca nie straciła formy – może się odkształcać, „podnosić”; aby do tego nie dopuścić, można ją obciążyć czymś płaskim
  • po wyschnięciu pracy można ją malować farbami, dodać brokatu, ozdabiać jak tylko nam się podoba i lakierować, na przykład lakierem Mod Podge do wewnątrz i na zewnątrz.
  • Jeśli nie wykorzystamy całej ilości gliny samoutwardzalnej resztę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku (ja używam takich pojemników na żywność z ikei), w przeciwnym wypadku nie będzie nadawała się już do użycia
  • Glina samoutwardzalna ma duży potencjał i może być wykorzystywana na wiele sposobów; można z niej tworzyć figurki, talerze, świeczniki, ozdoby świąteczne, dekoracje czy podstawki pod kubki; takie produkty nie tylko udekorują nam dom, ale też doskonale sprawdzą się jako prezenty.
  • GGlina samoutwardzalna jest bardzo podatna na kształtowanie. Siła nacisku i rodzaj użytego narzędzia ma duży wpływ na wygląd końcowy dzieła. Ja do pracy z nią używam głównie narzędzi stomatologicznych, ale do uzyskania ciekawych efektów może nam posłużyć niemal wszystko; długopis, firanka, stempel, guzik a nawet rośliny. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte i szukać dookoła ciekawych wzorów.